cPanel’i ilk kez kurarken kullanılan MySQL veya MariaDB sürümü nasıl özelleştirilir?

CPanel’i kurarken Veritabanı sunucusu sürümü de dahil olmak üzere birçok varsayılan seçenek ayarlanır. Varsayılanın dışında bir sürüm isteniyorsa cPanel kurulmadan önce bunun yapılandırılması gerekir. Örneğin, MariaDB’nin herhangi bir sürümünü kullanmak istiyorsanız, MySQL 8.0’dan MariaDB’nin herhangi bir sürümüne geçiş yapamayacağınız için cPanel kurulumuna başlamadan önce bu sürümü seçmelisiniz. CPanel’in kurulu olmadığı yepyeni bir sunucuda aşağıdaki dosyayı oluşturun: mkdir /root/cpanel_profile nano /root/cpanel_profile/cpanel.config Daha sonra istediğiniz MySQL veya MariaDB sürümünü belirtmek için aşağıdaki yapılandırmalardan birini dosyaya ekleyeceksiniz ve ardından yükleyiciyi normalde yaptığınız gibi çalıştıracaksınız. mevcut seçenekler MySQL 8 mysql-versiyonu=8.0 MariaDB 10.6 mysql-versiyonu=10.6 MariaDB 10.5 mysql-versiyonu=10.5 MariaDB 10.6 mysql-versiyonu=10.6 MariaDB 10.11 mysql-versiyonu=10.11 İşletim sisteminizde desteklenmeyen bir sürümün seçilmesinin cPanel’in yüklenememesine neden olacağını lütfen unutmayın.  

cPanel’i ilk kez kurarken kullanılan MySQL veya MariaDB sürümü nasıl özelleştirilir?

CPanel’i kurarken Veritabanı sunucusu sürümü de dahil olmak üzere birçok varsayılan seçenek ayarlanır. Varsayılanın dışında bir sürüm isteniyorsa cPanel kurulmadan önce bunun yapılandırılması gerekir.

Örneğin, MariaDB’nin herhangi bir sürümünü kullanmak istiyorsanız, MySQL 8.0’dan MariaDB’nin herhangi bir sürümüne geçiş yapamayacağınız için cPanel kurulumuna başlamadan önce bu sürümü seçmelisiniz.

CPanel’in kurulu olmadığı yepyeni bir sunucuda aşağıdaki dosyayı oluşturun:

mkdir /root/cpanel_profile
nano /root/cpanel_profile/cpanel.config

Daha sonra istediğiniz MySQL veya MariaDB sürümünü belirtmek için aşağıdaki yapılandırmalardan birini dosyaya ekleyeceksiniz ve ardından yükleyiciyi normalde yaptığınız gibi çalıştıracaksınız.

mevcut seçenekler

 • MySQL 8
  mysql-versiyonu=8.0
 • MariaDB 10.6
  mysql-versiyonu=10.6
 • MariaDB 10.5
  mysql-versiyonu=10.5
 • MariaDB 10.6
  mysql-versiyonu=10.6
 • MariaDB 10.11
  mysql-versiyonu=10.11

İşletim sisteminizde desteklenmeyen bir sürümün seçilmesinin cPanel’in yüklenememesine neden olacağını lütfen unutmayın.

 

Benzer Yazılar

JetBackup 5 cPanel’e Yükleme

Whm CPanel 2 ay önce

JetBackup 5 aşağıdaki işletim sistemlerinde desteklenir:  Red Hat Enterprise Linux ve CloudLinux Sürüm 7, 8 ve 9 desteklenmektedir CentOS 7 ve 8 AlmaLinux 8 Kayalık Linux 8 AlmaLinux 9 Kayalık Linux 9 Ubuntu 18.04 ve Ubuntu 22.04 JetApps deposunu yapılandırın: bash <(curl -LSs http://repo.jetlicense.com/static/install) JetBackup 5 yazılımını yükleyin jetapps –install jetbackup5-cpanel stable

WHM / cPanel Exim Mail Kuyruğu Temizleme (Mail Queue)

Whm CPanel 2 ay önce

Paylaşımlı cPanel sunucularında olduğu gibi kişisel sunucularda da mail gönderimleri kuyrukta birikebilmektedir. PHPmail fonksiyonu kapalı olmayan sunucularda SPAM mail saldırılarına neden olabilir ve toplu mail gönderme girişimlerinde de tıkanmalara sebep olabilir. Eğer WHM arayüzünden silmeyi denediğinizde MySQL hatası alıyorsanız ve yanıt verme süresi yüzünden hareket edemiyorsanız, aşağıdaki yöntemi kullanarak sorunsuzca tüm kuyruğu temizleyebilirsiniz:   rm -rfv /var/spool/exim/input/* Bu komut, Exim tarafından kullanılan kuyruğun tüm içeriğini siler. Ancak, bu işlemi gerçekleştirmeden önce dikkatli olmanız önemlidir, çünkü kuyruktaki mevcut işlemler de dahil olmak üzere tüm içeriği kalıcı olarak silecektir.

PHP Composer nasıl kurulur

Whm CPanel 2 ay önce

PHP’nin Composer’ını cPanel sistemlerine kurmak için birkaç adım gereklidir. Ayrıca kurulumdan önce güvenlik açısından dikkate alınması gereken, Allow_url_fopen’in etkinleştirilmesi gibi gereksinimler vardır. Composer’ın çalışması için birden fazla PHP modülü gerekir: Far Iconv veya MBstring Varsayılan profillerimiz şu paketleri sağlar; ancak özel bir profil kullandıysanız EasyApache 4’te bunları etkinleştirmeniz gerekebilir: Composer ayrıca php.ini zend.detect_unicode’da birden fazla ayarın etkinleştirilmesini gerektirir. Bu, kullanıcının php.ini dosyasında etkinleştirilebilir: zend.detect_unicode = Off PHP kurulumunuza bağlı olarak değişen izin_url_fopen’in de etkinleştirilmesi gerekir: Suhosin kullanıyorsanız, php.ini sunucularındaki phar modülünü de beyaz listeye almanız gerekir: suhosin.executor.include.whitelist=phar

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.